Besplatno savjetovanje

Postavi pitanje doktoru

Cijeneći potrebe naših klijenata i situacija sa kojima se svakodnevno susreću, koje su karakteristične za penzionere i stariju životnu dob, odlučili smo, da i na ovaj način budemo uz Vas.

Svakog četvrtka u periodu od 17:00 do 18:00 časova iz udobnosti Vašeg doma besplatno razgovarajte i savjetujete se sa doktorom.

Na sve nedoumice i pitanja o zdravlju koja Vas zanimaju na raspolaganju će biti dr. Željka Račetović, specijalistica fizikalne medicine i rehabilitacije, zaposlena u referentnoj ustanovi za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju.

Postavite pitanje i informišite se o svim zdravstvenim nedoumicama koje vas zanimaju jer doktorica Račetović odgovara u najkraćem roku na vaše upite.

Vaše pitanje je spremljeno i pojavit će se kada se na njega odgovori.

Odgovori

  • Korisnik asked:
    Molim Vas uputite me,radi se o anksioznosti..Stalno sam u strahu posebno nocu,ako se probudim,odmah misli i strah,najvise za djecu,njihovo zdravlje i sigurnost..hvala
    • dr. Željka Račetović replied:
      Poštovani,u Vašem slučaju javite se obavezno psihijatru,da se uključi nešto od antidepresiva koji će "pokupiti"možda i nerealne strahove,a da pri tome imaju i uspavljujući efekat.Lp
  • Korisnik asked:
    Postovanje imam staphinoccocolus u dojci i cesto candidu molim sta da trosim
  • Korisnik asked:
    Postovanje imam staphinoccocolus u dojci i cesto candidu molim sta da trosim
    • dr. Željka Račetović replied:
      Poštovani,pretpostavljam da pričate o nekom prekidu kontinuiteta kože u dojci,"ranica"iz koga je to izolovano.Shodno tome,koristite prema antibiogramu na koji je osjetljiv stafilokok ili Kandida koje dobite na nalazu.Lp
  • Korisnik asked:
    Poštovani, imam 58 godina,imam dijagnosticiranu Parkinsonovu bolest,imam relativno dobru terapiju,ali mi problem predstavlja noćno buđenje i odlazak u wc(3-4 puta)izmokravanje oko 1dcl.Prvi mlaz sasvim dobar iza toga kapanje 15-20 kapi.Kada se javi potreba za mokrenjem moram žurno u wc(isto i po danu i noći hitno u wc).Od prije pola godine trošim Tamosin 0,4. Bono Z.
    • dr. Željka Račetović replied:
      Poštovani, savjetujem Vam kontrolni pregled urologa,koji bi Vam mogao preporučiti urodinamski pregled kojim bi se procijenilo da li postoji poremećaj funkcije bešike (možda tipa urgencije),da bi se eventualno korigovala terapija.Lp
  • Korisnik asked:
    Poštovani, imam 58 godina,imam dijagnosticiranu Parkinsonovu bolest,imam relativno dobru terapiju,ali mi problem predstavlja noćno buđenje i odlazak u wc(3-4 puta)izmokravanje oko 1dcl.Prvi mlaz sasvim dobar iza toga kapanje 15-20 kapi.Kada se javi potreba za mokrenjem moram žurno u wc(isto i po danu i noći žurno u wc).Od prije pola godine trošim Tamosin 0,4. Bono Z.
  • Korisnik asked:
    DR pitanje imam bolove zeludca vec mj.dana.Radila sam nalaz na heliko negativan.Imam inace hronicni gastritis i kilu na zeludcu.Zuc sam operisala 90 god..Mozeteli mi pomoc sta da pijem.Dosta lijekova sam pila popusti malo i opet bol se vrati.Hvala
    • dr. Željka Račetović replied:
      Poštovani,pripazite na način ishrane,izbjegavajte namirnice koje Vam ne odgovaraju,nadimaju.Postoje dvije grupe ljekova,koje se koriste u terapiji.Pokušajte npr s Famotidinom i koristite jedno vrijeme.Svakako,budite pod kontrolom svoga ljekara.Lp
  • Korisnik asked:
    Postovanje, imam vrtoglavice kad legnem na ravno i kad mijenjam polozaj , vec 2 god lezim na 2 jastuka sto vise da bude. Napominjem suzenje izmedju prsljenova kompletnog kicmenig stuba . Da li je to razlog vrtoglavice? Lo
    • dr. Željka Račetović replied:
      Poštovani,degenerativne promjene koje navodite mogu biti jedan od uzroka tegoba. Ma da,dolazi u obzir da uradite pregled krvnih sudova vrata,pregled neurologa i specijaliste ORL.Lp
  • Korisnik asked:
    pozdrav jeli opasan autonomni nervni sistem kad se aktivira rekla mi je doktorica dala mi je neke vitamine b6 b2 b5 e
    • dr. Željka Račetović replied:
      Poštovani,svi mi imamo autonomni nervni sistem,dio je nas,stalno je aktivan,omogućava da pravilno funkcionišu naši organi.Slikovito,neke situacije,kao sto je strah intenzivnije ga aktivira,pa to osjećamo kao lupanje srca... Tako da,on nije pod našom kontrolom... Vjerujem da se u Vašem slučaju mislilo na periferni nervni sistem,pa ste zbog očuvanja njegove funkcije dobili navedene vitamine.Lp
  • Korisnik asked:
    Imao sam fakturu kicme l1 prsljena.Prije 20 godina.Poslije toga uvijek se javljaju bolovi u donjem dijelu leda,promjenjivog inzeziteza.Ne mogu dugo stajati,sjediti onda me vise boli.Najbolji polozaj kad lezim onda ne boli.Prije mjrsec dana radio sam magnetnu rezonancu u nalazu pise ls kicma u fizoloskom polozaju lordoze,faltura trupa l1 koji dorzokorporalnim dijelom deprimira duralnu vrecu.Zakljucak.MR upucuje na spondiloartrozu.Molim vas da mi date savjete i upustva sta dalje i koliko je opasan ili nije nalaz posli 20 godina od povtede.Nekad imam vece nekad manje bolove.Nekad se desi da sam ukocen,nekad se desi da se teze saginjem naprijed ali ne uvijek.
    • dr. Željka Račetović replied:
      Poštovani,prelom je davno srastao,tako da rizik od njega nemate,u smislu pomjeranja ili slično.S druge strane,cjelokupna slabinska kičma je ostarila,(sto u prevodu znači spondiloartroza),ona kao takva vjerovatno pravi pritisak na određene strukture što Vi osjećate kao bol. Vi otiđite neurohirurgu na pregled,a nakon toga i fizijatru,da Vam se pokušaju umanjiti tegobe kroz određeni plan terapije.Lp
  • Korisnik asked:
    Dobar dan,prije sedam dana pala sam na trticnu kost i boli me posebno kod ustajanja iz sjedeceg ili lezeceg polozaja da se jedva pokrenem,nisam isla dr ,pozz,hvala.
    • dr. Željka Račetović replied:
      Poštovani,morate se javiti svome ljekaru,uslikati i s tim rengenskim snimkom otići ortopedu. Uzimajte redovno u narednim danima ljekove protiv bolova.Lp

*Dobiveni odgovori informativnog su karaktera. Za potpunu dijagnozu potrebno je obaviti klinički pregled.