5 savjeta kako uspješno komunicirati sa starijim osobama

Bez obzira živite li pod istim krovom sa osobom starije životne dobi, imate poznanike ili susjede penzionere, potrebno je pronaći odgovarajući način i stil komunikacije koji će biti poticajan za sve.

Komunikacija sa starijim osobama

Komunikacija može biti jako komplikovan proces, pogotovo ako su u nju uključeni pripadnici različitih dobnih skupina. Domaćinstva na ovim područjima često uključuju suživot više generacija: roditelja, djece te baka i djedova. Svi su oni odrastali u različitim vremenima zbog čega čak i svakodnevni razgovori mogu biti ispunjeni izazovima i preprekama koje vode do nerazumijevanja.

Zaposleni roditelji koji u današnje vrijeme sve češće žongliraju između više poslova, djeca i mladi koji se školuju ili prave prve korake u svojoj karijeri te djedovi i bake, penzioneri koji su po prestanku rada krenuli u potragu za novim zanimacijama. Svi imaju različite potrebe, različite interese, ali zbog porodične povezanosti ili života pod istim krovom, potrebno je pronaći isti jezik kojim svi mogu govoriti i koji svi mogu razumjeti, a u nastavku vam donosimo nekoliko savjeta koji vam to mogu i olakšati.

Starije osobe na tabletu

1. Poštovanje je ključ izgradnje odnosa

Odnositi se prema drugoj osobi s poštovanjem temelj je međuljudske komunikacije, posebno ukoliko se radi o komunikaciji s pripadnikom starije životne dobi. Činjenica da su vaš djed i baka ili roditelji postali penzioneri te nisu radno aktivni, ne znači da nisu punopravni članovi društva koji na raznorazne načine doprinose svojoj okolini. Upravo iz tog razloga, zaslužuju da se prema njima ophodimo na isti način kao i prije njihovog odlaska u penziju jer je i dalje riječ o istim osobama, samo sada imaju više slobodnog vremena na raspolaganju nego ranije.

2. Slušanje je važnije od govora

S viškom vremena koje naši stariji imaju na raspolaganju, dolazi i veća potreba za razgovorom i za osobom koja će biti spremna saslušati ih. Pritom je vrlo korisno korištenje metode aktivnog slušanja. Dok su roditelji na poslu od 9 do 5, a neki i više vremena, dok su djeca u školi, na predavanjima ili u društvu svojih vršnjaka, djedovi i bake dosta vremena provode sami, čitajući novine, gledajući televiziju ili u šetnji, a sve s ciljem da ispune vrijeme koje odjednom imaju na raspolaganju i to u značajno većoj količini nego ranije.

● Kada su u pitanju penzioneri i starije osobe koje žive same, njihova potreba za društvom još više raste zbog čega je jako važno da s vremena na vrijeme pored sebe imaju osobu koja zna slušati.
● Slušati o poskupljenju hljeba i mlijeka, o vremenskoj prognozi koju najavljuju za sljedeću sedmicu, slušati o njihovim problemima i stvarima koje ih muče.
● U takvim trenucima sagovornik ne mora nužno mnogo govoriti, važnije je da je spreman slušati i pokazati razumijevanje prema osobi starije dobi.

Starija kćerka i majka razgovaraju
Baka ruča sa unukom

3. Strpljenje čini čuda

Starija životna dob donosi sa sobom i određene poteškoće koje mogu biti izražene u obliku slabljenja vida, sluha, pa čak i pamćenja. Upravo zato brojni stručnjaci poput psihologa, komunikologa i osoba iz medicinske struke, naglašavaju važnost strpljenja u komunikaciji sa starijima. Možda ćete određene stvari morati više puta pokazati, reći ili ih podsjetiti na nešto o čemu ste govorili prije svega par sati, ali ako se u takvim trenucima naoružate strpljenjem, postići ćete dugoročno mnogo više nego povišenim tonom, nervoznim govorom ili odustajanjem od razgovora.

Prisjetite se da su te iste osobe, vaši roditelji ili bake i djedovi, imali mnogo strpljenja s vama:

● Dok su vas učili kako pravilno držati viljušku i kašiku dok jedete, a da se pritom ne isprljate,
● Dok su vas učili kako pravilno zavezati tenisice ili
● Kako voziti bicikl iako ste prvih dana stalno padali.

4. Pokažite sposobnost prilagodbe

Ako su i vaši najmiliji pripadnici starije životne dobi jedan dan veseli i raspoloženi, a drugi dan mrzovoljni i nepristupačni, potrebno je razviti sposobnost prilagodbe načina komunikacije njihovom trenutnom raspoloženju. U trenucima kada pokazuju dobru volju i veselo raspoloženje, dodatno to potaknite usmjeravajući ih na sve aktivnosti koje vole raditi i koje će njihovu dobru volju držati aktivnom tijekom cijelog dana.
Ako primijetite da su vaši stariji ustali na lijevu nogu:

● Pokušajte razgovor usmjeriti na teme za koje znate da su im drage,
● Ponudite im šoljicu kafe i slasticu koju vole,
● Upalite im omiljenu seriju, a sve s ciljem da ih usmjerite u pravcu boljeg raspoloženja.

Ukoliko takvi potezi ne urode plodom, pokušajte ignorisati takvo ponašanje na trenutak, dok ne primijetite prve znakove boljeg raspoloženja.

Komunikacija sa starijim osobama
Baka i djed šetaju unuka

5. Druženje u prirodi

Možda je ono što starijim osobama povremeno treba samo malo svježeg zraka u prirodi i društvo najbližih. Dječji smijeh i bezbrižna igra, ugodan razgovor s djecom i dragim prijateljima, piknik i šetnja prekrasnom prirodom. Predivne prirodne lokacije u Republici Srpskoj na dohvat su ruke i skrivaju obećanje uživanja, zabave i kvalitetno provedenog vremena na čistom zraku uz blagu fizičku aktivnost. Neke od njih možete posjetiti u narednom periodu dok se priroda budi i proljeće privlači svojim toplijim vremenom.

Savjeti koje smo prethodno opisali mogu pomoći vašoj komunikaciji sa starijim članovima društva i vaše porodice, ali ipak, svaka osoba je individualna i ponaša se na specifičan način. Iz tog razloga, ovakve savjete treba uzeti kao smjernice za unaprjeđivanje komunikacije te ih prilagođavati stvarnim situacijama i stvarnom životu. Pritom je važno voditi se poštovanjem prema osobi, strpljenjem, sposobnošću slušanja, sposobnošću prilagodbe te poticati stariju osobu na samostalnost i neovisnost u djelovanju potvrđujući njezinu važnu i nezamjenjivu ulogu u društvu i vašim životima.

Podijelite na društvenim mrežama

Imate pitanje?

Ukoliko želite da nam postavite pitanje, možete nas dobiti na nekoliko načina: telefonom, putem maila i kontakt forme.