Kako isplanirati budžet u penziji – štednja i pametno trošenje
Penzionersko doba bi trebalo biti vrijeme uživanja i bezbrižnosti, no bez dobrog plana budžeta, finansijski stres može narušiti kvalitetu života. S obzirom na to da prihodi u penziji često nisu dovoljni za pokrivanje svih potreba i želja, ključno je pažljivo isplanirati kako štedjeti i pametno trošiti. U nastavku vam donosimo savjete kako procijeniti svoje prihode i rashode, optimizirati troškove, pripremiti se za neplanirane izdatke i pronaći balans između uživanja i finansijske sigurnosti.

Prvi korak: Procjena troškova i prihoda u penziji
Kako biste mogli isplanirati budžet, bez obzira jeste li student, radno sposobna i zaposlena osoba ili penzioner, dvije ključne stvari morate poznavati: koliko iznose vaši mjesečni prihodi, a koliki su vam prosječni mjesečni troškovi.
Za penzionere glavni izvor prihoda je njihova penzija. U sve češćem slučaju danas, iznos penzije nije dovoljan da pokrije osnovne mjesečne troškove, čak i kada je riječ o porodici od dva penzionera s vlastitim primanjima. Iz tog razloga se nerijetko događa da penzioneri imaju dodatnu pomoć: primjerice, djeca ili drugi članovi bliže porodice finansijski pomažu starijim penzionerima, ili, ako su još uvijek u godinama koje im to dopuštaju, penzioneri se i u trećoj dobi bave poslovima koji im donose zaradu, od prodaje domaćih proizvoda, pčelarstva, vinogradarstva, ribolova do izrade rukotvorina i zanimljivih predmeta za kućanstvo.
S druge strane, vrlo je važno objektivno sagledati vlastite troškove. Koliko plaćate mjesečne režije u kući, koliko hrane sami uzgajate, a koliko kupujete. Koliko plaćate lijekove i druge medicinske usluge? Kao jako dobra metoda praćenja troškova, poželjno ih je podijeliti u dvije kategorije: troškovi neophodni za život (stanarina, režije, hrana, lijekovi) i dodatni povremeni troškovi (novi komad odjeće, namještaj, putovanje, neplanirani finansijski izdatci).
Pametno trošenje: Kako optimizirati troškove?
Nakon što dobijete uvid u odnos prihoda i troškova na mjesečnoj razini, potrebno je poduzeti drugi korak, a on uključuje analiziranje troškova i njihovu optimizaciju, odnosno procjenu koji troškovi su fiksni, nužni i neophodni, a koji troškovi se mogu smanjiti ili u potpunosti izbjeći, bez narušavanja kvalitete života.
Troškovi neophodni za život su ono što ne možete izbjeći bez obzira kojoj dobnoj skupini pripadate, a da imate vlastita finansijska primanja. Oni se poklapaju s osnovnim načelima sigurnosti i potreba, a to su krov nad glavom uz popratne troškove režija poput struje i vode, zatim hrana i piće te na kraju lijekovi, koji su skoro pa neizbježni u starijoj životnoj dobi.
S druge strane, postoje varijabilni i povremeni troškovi, a neki od njih se mogu značajno smanjiti ili u potpunosti eliminirati, uz prilagodbu troškova neophodnih za život. U tom slučaju, praćenje ponude i cijena u različitim prodajnim mjestima mnogo pomaže. Različiti supermarketi nude penzionerske popuste određenim danima u mjesecu, a većina njih ima i dodatne akcije i sniženja tokom sedmice kada namirnice i proizvode potrebne za život možete kupiti po nižim cijenama.
Ako imate prostor i vrijeme za to, uzgoj vlastitih domaćih namirnica je bolja opcija, kako za vaš budžet, tako i za vaše zdravlje, a samim time vrijedi i da je domaća kuhinja i priprema jela puno isplativija nego posjećivanje restorana.

Kako se pripremiti za neplanirane troškove?
Bez obzira koliko pažljivo planirali svoj budžet u penziji, uvijek postoji mogućnost da će se pojaviti neplanirani trošak na koji ne možete uticati, bilo da se radi o zdravstvenim problemima, popravcima u kući ili nekoj drugoj neočekivanoj situaciji. Zato je važno unaprijed osmisliti strategiju upravljanja finansijama koja će vam pomoći u postizanju finansijske sigurnosti.
Jedna od opcija je stvaranje sigurnosnog fonda, a preporučuje se da njegov iznos odgovara troškovima života za par mjeseci. Ako niste u mogućnosti odmah izdvojit veći iznos za stvaranje sigurnosnog fonda, počnite s manjim iznosima koje ćete ostavljati sa strane i koje nećete dirati za podmirivanje svakodnevnih troškova.
U penzionerskom dobu, uz različite bolesti i medicinska stanja povezana sa starenjem, očekivano je da će se pojaviti medicinski troškovi, veći ili manji. Osim što na različite načine možete brinuti o svom zdravlju i preventivno djelovati kako biste smanjili mogućnost pojave iznenadnih medicinskih troškova, isto tako se možete raspitati o dodatnim zdravstvenim osiguranjima, koji će u hitnim i neočekivanim situacijama pokriti neplanirane troškove liječenja.
Priprema za neočekivane troškove u penziji ne znači živjeti u strahu, već donijeti mudre odluke koje će vam pružiti sigurnost i mir. Ulaganjem u sigurnosni fond i zdravstveno osiguranje, ulažete i u svoju bezbrižniju i stabilniju budućnost.
Balans između uživanja i finansijske sigurnosti
Penzija je vrijeme kada napokon možete uživati u životu bez poslovnih obaveza, ali istovremeno treba voditi računa o finansijskoj stabilnosti. Ključ je u pronalaženju balansa – kako uživati u svakodnevnim zadovoljstvima, a da ne ugrozite svoju sigurnost na duže staze.
Postavite prioritete kada su u pitanju sve one stvari koje vas vesele i u kojima uživate, a koje morate dodatno platiti. Izaberite nekoliko hobija i stvari kojima se želite baviti u penzionerskim danima, a zatim ih rotirajte kroz mjesece ako finansijski niste u mogućnosti sve svoje hobije budžetirati baš svaki mjesec. Jedan mjesec posjetite kazalište, drugi mjesec otputujte u posjetu dragom prijatelju ili članu porodice, treći mjesec kupite sadnice cvijeća i uživajte u vrtlarstvu.
Tu je i mogućnost povećanja pasivnih prihoda. Ako posjedujete nekretnine koje su godinama prazne, raspitajte se o mogućnostima njihovog iznajmljivanja, baš kao i obradivih površina koje bi radno aktivni poljoprivrednici rado zakupili. Osim toga, vaši različiti hobiji mogu se vrlo lako pretvoriti u malo preduzeće uz koje možete značajno povećati svoje mjesečne prihode.

Finansijska sigurnost u penziji ne dolazi slučajno – ona je rezultat promišljenog planiranja i svjesnih odluka. Uz jasnu kontrolu prihoda i troškova, prilagođavanje životnog stila i stvaranje finansijske rezerve, možete osigurati mirniju i stabilniju budućnost. Penzija ne bi trebala biti vrijeme odricanja, već prilika da uživate u onome što vas ispunjava, bez stresa o novcu. Pametno upravljanje resursima omogućit će vam upravo to – siguran, ali i ispunjen život.
Za sve one trenutke kada vam je potreban pouzdan partner za postizanje finansijske sigurnosti, pokrivanje neplaniranih troškova ili unapređenje života, tu je Prvo penzionerske mikrokreditno društvo koje svim penzionerima Fonda PIO RS nudi kredite za penzionere do 5 000 KM i rokom otplate do 60 mjeseci, bez žiranata i mjenica.